Patent sternika motorowodnego – co warto o nim wiedzieć?

0

Uwarunkowania geograficzne sprawiają, że Polska jest naprawdę świetnym krajem dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Z jednej strony mamy przecież liczne jeziora, które znajdują się praktycznie na obszarze całego kraju. Natomiast z drugiej strony amatorzy mocnych wrażeń mogą z czasem uprawiać swoją dyscyplinę także na otwartym Morzu Bałtyckim. Oczywiście wszyscy wielbiciele sportów wodnych muszą przejść przez pewną drogę rozwoju. W przypadku amatorów żeglarstwa bardzo ważnym krokiem w tym procesie będzie patent sternika motorowodnego. Dlaczego jest on tak istotny i co warto o nim wiedzieć?

Patent sternika motorowodnego – podstawowe informacje

Już na początku warto przedstawić kilka kluczowych informacji. Obecne przepisy dotyczące żeglugi jasno precyzują, jakie wymagania muszą spełniać osoby, które chcą prowadzić jachty. Od razu trzeba przyznać, że dla osób bez odpowiednich uprawnień przepisy te są rzeczywiście dosyć restrykcyjne. Dlatego na pewnym etapie miłośnicy żeglarstwa decydują się na wyrobienie patentu sternika motorowodnego. Jest to bowiem pierwszy dokument, który może znacząco zwiększyć możliwości działania na akwenach wodnych.

Czym więc jest patent sternika motorowodnego? Jest to po prostu dokument poświadczający, że dana osoba uzyskała pozytywny wynik podczas egzaminu sternika. Sam egzamin można porównać do egzaminu na prawo jazdy. Tutaj także kandydaci mają obowiązek zaliczenia zarówno części praktycznej, jak i teoretycznej. Egzamin teoretyczny wymaga udzielenia prawidłowej odpowiedzi na 75 pytań, a próg zaliczenia wynosi 65 prawidłowych odpowiedzi.

Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego uprawnia kandydata do rozpoczęcia egzaminu praktycznego. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy – tutaj także egzamin praktyczny polega na wykonaniu jachtem określonych manewrów, które są oceniane przez egzaminatorów.

Co ciekawe, obecnie wyrobienie patentu sternika motorowodnego nie wymaga ukończenia 18. roku życia. Przez długie lata taki patent można było uzyskać już w wieku 12 lat. Jednak później przepisy zostały zmienione i obecnie do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 14. rok życia. Oczywiście osoby niepełnoletnie mają prawo przystąpienia do egzaminu wyłącznie za pisemną zgodą rodzica/opiekuna.

Jakie korzyści zapewnia patent sternika motorowodnego?

Zdecydowanie najważniejszym aspektem w przypadku tego dokumentu jest nabycie nowych uprawnień. Po zdaniu egzaminu oraz uzyskaniu patentu świeżo mianowany sternik może legalnie pływać po wodach śródlądowych i to bez żadnych ograniczeń w zakresie specyfikacji technicznej jachtu. Co więcej, patent ten pozwala także na prowadzenie jachtu na wodach morskich, choć w tym przypadku obowiązują już pewne ograniczenia. Z czasem kandydat może jednak przystąpić do egzaminu na motorowodnego sternika morskiego i zyskać jeszcze większe uprawnienia.

Oczywiście kluczem do zdania egzaminu oraz uzyskania wymarzonego patentu jest dobre przygotowanie. Sztorm Grupa to szkoła żeglarska oferująca szkolenia przygotowujące do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. W ofercie znajdują się kursy zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Zajęcia łączą teorię z praktyką, co pozwala uczestnikom zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę potrzebną do przystąpienia do egzaminu państwowego. Szkoła kładzie nacisk na sprawne przekazywanie wiedzy oraz intensywne ćwiczenia praktyczne na wodzie. Szczegóły dotyczące kursów i terminów dostępne są na stronie internetowej Sztorm Grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *